Nasıl Python Öğrenirim?

      Yorum yok Nasıl Python Öğrenirim?

 

Merhaba siberolog okuyucuları. Bu yazımızda Python’a merak salan fakat nereden ve nasıl başlayacağını bilemeyen kişilere naçizane bir dizi tavsiyeye yer vereceğiz.

İstihza.com’un Hazırladığı “Python 3 için Türkçe Kılavuz”

918 sayfadan oluşan bu kılavuz, daha önce hiç programlama tecrübesi olmayanlara yönelik hazırlanmıştır. Konular akıcı, sade ve basite indirgeyici bir dille işlenmiştir. İçerisinde bolca örnek barındıran bu kılavuzun, Python yolculuğunuzda size ışık tutacağına emin olabilirsiniz.

İndirmek İçin Tıklayın

Volkan TAŞÇI’nın hazırladığı “Python 3 Eğitim Seti”

Yukarıda tanıttığımız python 3 kılavuzu takip edilerek hazırlanmış görsel bir eğitim setidir. Kılavuzla paralel olarak bu seti takip ederseniz, konuların zihninizde daha iyi oturduğuna şahit olacaksınız.

İzlemek İçin Tıklayın

Mustafa Murat COŞKUN’un Hazırladığı “Python Eğitim Seti”

ODTÜ mezunu bir mühendis olan Mustafa Murat COŞKUN tarafından hazırlanan görsel bir eğitim setidir. Gerek sıfırdan başlayan birinin dahi anlayacağı tarzdaki sade anlatımıyla, gerekse üzerinde titizlikle durulan örnekleriyle python bilginizi bir adım öteye taşıyacaksınız.

İzlemek İçin Tıklayın

Udemy Kursları*

Yukarıda adı geçen iki eğitmenin Udemy için hazırladıkları kurslardır. (yukarıdaki setler youtube için hazırlanmıştır) Youtube üzerindeki setlerden daha kapsamlı ve ayrıntılıdır. Python dünyasına ilk adımı attığınıza göre, Udemy üzerinden cüzi bir meblağ karşılığında bu kursları satın alıp bilginizi derinleştirmenizde hiçbir sakınca yok. Kurs bitiminde elde edeceğiniz sertifikalar da cabası.

Sıfırdan İleri Seviyeye Python

Python 3 ile A’dan Z’ye Programlama

* Bu kurslar “başlangıç seviye” için tavsiye olunur. Aynı eğitmenlerin ileri seviye kursları için Udemy’nin arama butonuna müracaat ediniz.

Programlama Dersleri (Python) Android Uygulaması

Python + Kivi Framework’ü ile hazırlanmış bu android uygulaması son derece basit bir arayüze sahip. Yazımızın başında bahsettiğimiz Python 3 Kılavuzunu mobil cihazlarınızdan okuyabilmeniz için tasarlanmıştır. Tavsiye etmemizin sebebi ise, e-kitap üzerinde o an okumak istediğiniz konuyu sol menüden seçerek rahatça okuyabilmenize imkan tanımasıdır. Uygulama ücretsiz olup, hiçbir reklam içermez.

Göz Atmak İçin Tıklayın

Pydroid 3

Pydorid 3, mobil cihazlarınızda python kodları çalıştırabileceğiniz android tabanlı bir IDE’dir. Interpreter’ı sayesinde yazdığınız kodların sonucunu anında görebilirsiniz. Pip ile dilediğiniz python kütüphanesini kolayca yükleyebilirsiniz. PyQt, Tkinter, Kivy gibi frameworklerle de çalışabileceğiniz bu uygulama, mobil cihazınız üzerinden pratik yapmanıza olanak sağlar.

Göz Atmak İçin Tıklayın

Pycharm

Son tavsiyemiz ise hızlı ve kolay biçimde Python uygulamaları geliştirmenizi sağlayacak bir geliştirme ortamı olan Pycharm. Pycharm tüm işletim sistemlerinde çalışabilme özelliğine sahiptir. Professional ve Community olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Eğer öğrenci iseniz profesyonel sürümünü 1 yıl ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İndirmek İçin Tıklayın

Sizlerin de Python’a sıfırdan başlayacak olanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir